Program modernizowany ramach realizowanego na Uniwersytecie Warszawskim „Zintegrowanego programu rozwoju dydaktyki  – ZIP 2.0”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 -2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05 IP.08-0365/23-00).

Tryb studiów: stacjonarny oraz niestacjonarny (zaoczny)

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia?

Miejsce: Większość zajęć odbywa się w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW na ul. Podchorążych 20 – tuż obok Łazienek Królewskich. To miejsce kameralne, kolorowe i przyjazne.

Niektóre zajęcia odbywają się w Kampusie Głównym UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Zobacz jak wygląda nasz budynek: IPSiR UW: Poznaj nasz budynek

Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30–18:45.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na resocjalizacji i penitencjarystyce?

Jest to interdyscyplinarny kierunek, na którym zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie socjologii, pedagogiki, psychologii, prawa i kryminologii.

Zdobędziesz wiedzę z zakresu:

  • podstaw funkcjonowania społeczeństwa i jego różnorodności, w tym relacji człowieka ze środowiskiem
  • kontroli społecznej
  • zjawisk dewiacji, patologii, dezorganizacji społecznej i marginalizacji
  • problemów społecznych oraz sposobów ich diagnozy i rozwiązywania
  • psychologicznych podstaw funkcjonowania jednostki oraz społeczno-kulturowych uwarunkowań i zaburzeń jej rozwoju
  • podstaw pracy z jednostką i oddziaływań wychowawczych i resocjalizacyjnych
  • instytucji wychowawczych i profilaktyczno-resocjalizacyjnych
  • prawnych podstaw funkcjonowania jednostki i społeczeństwa


Zdobędziesz  umiejętności:

  • diagnozowania jednostki i jej środowiska społecznego w kategoriach „indywidualnych trosk” i „problemów społecznych”
  • rozpoznawania zaburzeń w funkcjonowaniu jednostki i jej środowiska
  • prowadzenia oddziaływań terapeutyczno-pomocowych
  • tworzenia strategii i programów pomocowych
  • projektowania i prowadzenia badań społecznych

Zdobędziesz kompetencje:

  • nawiązywania relacji z innymi osobami
  • technik aktywnego słuchania i komunikacji bez przemocy
  • współpracy w grupie, wspólnej pracy nad projektem
  • interdyscyplinarnej analizy sytuacji problemowych
  • określenia własnych celów osobistych i zawodowych.


Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu resocjalizacji i penitencjarystyki?

Absolwenci znajdą zatrudnienie w zakładach karnych, aresztach śledczych, placówkach wsparcia dziennego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Mogą podjąć pracę pedagoga ulicy, kuratora sądowego, zająć się bezpieczeństwem publicznym, działać w organizacjach pozarządowych. Mogą także wybrać ścieżkę rozwoju naukowego.

Czy na kierunku są różne specjalności i specjalizacje?

Oferujemy dwie specjalizacje: penitencjarystyka i wychowanie resocjalizujące. Specjalizację wybierzesz przed rozpoczęciem II roku studiów.

(1)  Penitencjarystyka

Zdobędziesz wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania systemu penitencjarnego, regulacji prawnych kary pozbawienia wolności, wpływu uwięzienia na jednostkę i jej otoczenie, struktur i procesów społecznych w zakładach karnych. Poznasz instytucję warunkowego zwolnienia,  niewięzienne instytucje izolacyjne oraz możliwości readaptacji i reintegracji społecznej skazanych.

(2)  Wychowanie resocjalizujące

Zdobędziesz wiedzę na temat nieprzystosowania społecznego, szeroko rozumianych zjawisk patologii społecznej oraz współczesnych nurtów resocjalizacji. Umiejętności z zakresu diagnozowania jednostek i środowisk wychowawczych oraz metodyki resocjalizacyjnej adresowanej do różnych grup odbiorców (zarówno w środowisku otwartym, jak i instytucjonalnym). Przygotujesz się do pracy w zespole projektowym oraz do samodzielnego opracowywania i realizowania programów profilaktyczno-wychowawczych, edukacyjnych i resocjalizacyjnych.

Czego będziesz się uczyć na resocjalizacji i penitencjarystyce?

Program nauczania obejmuje:

Blok przedmiotów socjologicznych wiedza o społeczeństwie, podstawowych strukturach i procesach społecznych, kontroli społecznej, dewiacji, problemach społecznych, dezorganizacji społecznej, konfliktach społecznych, socjalizacji i wychowaniu, relacjach człowieka ze środowiskiem, rzeczywistości realnej i rzeczywistości wirtualnej, współczesnych zagrożeniach.

Blok zajęć pedagogicznych zagadnienia pedagogiki społecznej i pedagogiki resocjalizacyjnej. Uczy stawiania diagnozy w resocjalizacji, przedstawia współczesne modele resocjalizacji oraz strategie i programy profilaktyki społecznej. Uczy pracy z jednostką i grupą, socjoterapii oraz sposobów interwencji w sytuacjach kryzysowych.

Blok zajęć prawno-kryminologicznych wiedza z zakresu prawoznawstwa, podstawowych praw i wolności człowieka, relacji między rodziną i prawem, penitencjarystyki i penologii (kary i sposobów wykonywania kary).

Blok zajęć psychologicznych wiedza z zakresu psychologii osobowości, psychologii społecznej, psychologii klinicznej, psychopatologii, psychiatrii, psychoterapii, psychologii penitencjarnej, psychologii uzależnień. Służy także rozwojowi kompetencji osobistych i zawodowych oraz kształtowaniu umiejętności pracy z jednostką.

Blok zajęć metodologicznych przygotowuje do projektowania i prowadzenia badań ilościowych i jakościowych. Uczymy korzystania z SPSS i ATLAS.ti/MAXQDA.

Blok zajęć praktycznych (hospitacje, warsztaty, praktyki) obejmuje przygotowanie do pracy zawodowej oraz przedmioty pobudzające wyobraźnię, kreatywność i innowacyjność.

Stosujemy różne metody nauczania. Wykłady prowadzimy w taki sposób, aby można było dostrzec związki wiedzy naukowej z wiedzą praktyczną. Na konwersatoriach i ćwiczeniach uczymypracy z tekstem i tworzymy przestrzeń do wdrażania nowych pomysłów, dyskusji i szukania alternatywnych rozwiązań. Znaczna część zajęć praktycznych to „praca z człowiekiem w terenie”, z możliwością nabycia i stosowania wiedzy praktycznej.

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki?

(1)  Specjalizacja penitencjarystyka: 60 godz.

Możesz je odbyć w zakładach karnych, sądach, zespołach kuratorskich, jednostkach Policji, organizacjach pozarządowych, które działają na rzecz skazanych czy ofiar przestępstw

(2)  Specjalizacja wychowanie resocjalizujące: 60 godz.

Osoby, które chcą uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela wychowawcy są zobowiązane dodatkowo zaliczyć 60 godz. praktyk (razem 120 godz. praktyk). Praktyki pedagogiczne są elementem programu kształcenia zapewniającego przygotowanie pedagogiczne wymagane od nauczycieli wychowawców zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Możesz zaproponować wybrane przez Ciebie miejsce odbywania praktyk, jeśli tylko będzie zgodne z profilem wybranej specjalizacji lub odbyć ją w ramach programów Unii Europejskiej oraz wymian zagranicznych.

Jak wygląda szczegółowy program studiów?

Program studiów stacjonarnych i niestacjonarnych zaocznych z podziałem na semestry znajdziesz w linkach poniżej:
– resocjalizacja i penitencjarystyka studia stacjonarne – link
– resocjalizacja i penitencjarystyka studia niestacjonarne zaoczne – link

Jak zapisać się na studia?

Na studia można zapisać się podczas trwania Internetowej Rejestracji Kandydatów. link dostępny jest tu:
– studia stacjonarne: https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2025/programme/S1-PRO
– studia niestacjonarne: https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2025/programme/NZ1-PRO