Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne wokół tematu doświadczeń migracji oraz zróżnicowania postaw wobec “innych”. W trakcie spotkania zostaną pokazane filmy krótkometrażowe odwołujące się do sytuacji na granicy Polsko-Ukraińskiej, Polsko-Białoruskiej: „Borderline Stories” (reż. Katarzyna Cera) oraz „Do Raju” (reż. Marta Szymanek) oraz film odnoszący się do tematu praw kobiet doświadczających migracji przymusowej “A mogło być inaczej” (scen. Khedi Alieva).

Po projekcji filmów odbędzie się moderowana dyskusja z udziałem osób zaangażowanych w realizację filmów.

Spotkanie stworzy przestrzeń do podzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z migracją, do poruszenia wielu złożonych tematów dotyczących aktualny procesów migracji do Polski oraz do dyskusji.

Podsumowaniem spotkania będzie próba odpowiedzi na pytanie jaka jest rola społeczeństwa obywatelskiego w przeciwdziałaniu uprzedzeniom i co my możemy robić w życiu codziennym żeby rozbroić utrwalone stereotypy.

Program:

–> Wystawa fotograficzna, Galeria na schodach
● „Dwa lata walki o wolność” (Marek M. Berezowski – fotograf, korespondent z Kijowa i antropolog kultury): Wojna na Ukrainie z punktu widzenia życia codziennego konkretnych ludzi i zwierząt domowych

17.00 – 17.10 Powitanie

17.10 – 18.00 projekcja filmów
● Borderline Stories (2022)
● Do raju (2023)
● A mogło być inaczej (2023)

–> 18.00 – 18:30 Dyskusja moderowana (#KseniyaHomelUW oraz #SzymonNawrockiKKN) z udziałem:
● Katarzyna Cera (reżyserka Borderline Stories, 2022)
● (Do raju, 2023) tbc.
● Khedi Alieva (aktywistka na rzecz kobiet z doświadczeniem migracji i prezeska fundacji Kobiety Wędrowne, A mogło być inaczej, 2023)
● Marek Berezowski (fotograf, korespondent z Kijowa i antropolog kultury) (tbc).
● Ewelina Kawczynska, Koordynatorka ds. komunikacji w IOM Polska

Organizatorzy: IPSiR UW oraz #KryminologiczneKołoNaukoweUW.

Serdecznie zapraszamy do udziału!