W lutym 2025 roku Uniwersytet Warszawski na zlecenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje zadanie pod nazwą „Wpływ kształtu systemu politycznego na jakość funkcjonowania instytucji państwa. Doświadczenia i perspektywy polskie i ukraińskie”.

Celem projektu jest uzyskanie wiedzy o faktycznym, obserwowalnym empirycznie wpływie polskich rozwiązań ustrojowych na funkcjonowanie instytucji państwa. Badacze wychodzą z założenia, że istnieje zależność między tymi rozwiązaniami, które zostały przyjęte w wyniku procesów historycznych, zwieńczonych tzw. momentem konstytucyjnym, a późniejszą jakością funkcjonowania instytucji państwowych. Na podstawie badań można wskazać mocne i słabe strony polskiej konstrukcji ustrojowej. Badacze próbują również dać odpowiedź na pytanie, czy na podstawie polskich doświadczeń można projektować rozwiązania do zastosowania w odmiennym kontekście historycznym i społecznym, w szczególności w odniesieniu do powojennej odbudowy Ukrainy.

Ze względu na swój zakres tematyczny wymaga on podejścia interdyscyplinarnego. W zespole badawczym, kierowanym przez dr hab. Agnieszkę Dudzińską z Instytutu Porfilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, znaleźli się naukowcy z z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Studiów Politycznych PAN, Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, reprezentujący nauki socjologiczne, nauki o polityce oraz nauki prawne.

Projekt potrwa dwa lata, do końca 2026 roku. Jego zwieńczeniem będzie międzynarodowa konferencja na Uniwersytecie Warszawskim, prezentująca wyniki badań.