Kryminologiczne Koło Naukowe UW ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z przedstawicielkami Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: Szefową Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji, psycholożką Agatą Nowacką oraz psycholożką, seksuolożką Anetą Bańkowską.

Wydarzenie odbędzie się 26.03.2024 r. o godzinie 19:00 na platformie ZOOM.

Link: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/97589218729

Czy wiesz, że w ubiegłym roku Policja prowadziła 16 916 poszukiwań opiekuńczych? To działania, które podejmuje się w celu ustalenia miejsca pobytu osoby małoletniej lub nieletniej oraz zapewnienie jej opieki, pieczy zastępczej albo umieszczenia w placówce wskazanej przez sąd rodzinny. Aktywnych poszukiwań pozostaje 295.

Poszukiwania opiekuńcze obejmują przede wszystkim nastolatków uciekających z domów, bądź różnego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych. To właśnie ucieczki są jedną z głównych przyczyn zaginięć wśród dzieci i młodzieży. Powodów, dla których najmłodsi podejmują taką decyzję jest wiele.

Czasem – jak w przypadku 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który uciekał kilkukrotnie przed tym, gdy został śmiertelnie skatowany przez ojczyma – wynika to z doświadczania przemocy ze strony członków rodziny. Kiedy indziej przyczyną może być szkolny bullying, poczucie ciągłego bycia pod presją lub brak akceptacji, chociażby w związku z orientacją seksualną.

Tematem zaginięć – w tym ucieczek dzieci i młodzieży – zajmuje się Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. To organizacja pozarządowa, która działa od 1999 roku! W ramach swoich działań: poszukuje osób zaginionych, udziela wsparcia psychologicznego ich rodzinom oraz edukuje na temat profilaktyki zaginięć.

Aby pomóc: nauczycielom, pedagogom, rodzicom i opiekunom lepiej zrozumieć problem ucieczek Fundacja opracowała niedawno e-book pt. „Ucieczki nastolatków. Perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze” poświęconego m.in. psychologicznym przyczynom ucieczek, konsekwencjom ucieczek, informacjom w jaki sposób Policja poszukuje zaginionych nastolatków oraz jak pomóc może Fundacja ITAKA. Jest on dostępny do pobrania (bezpłatnie) na stronie – www.nieuciekaj.pl . Na temat ucieczek ITAKA pisze również na facebookowym profilu Nieuciekaj.

Fundacja ITAKA od 2009 roku jest polskim operatorem numeru 116 000, czyli Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Przez ostatnie 15 lat na linii dyżurowali: psychologowie, prawnicy i specjaliści do spraw poszukiwań, którzy udzielali wsparcia psychologicznego, prawnego, pomagali w kontakcie z policją oraz weryfikowali informacje podawane przez informatorów. Niestety 1 marca linia została wyłączona z powodów finansowych. Dlatego Fundacja założyła zbiórkę, którą możesz znaleźć pod linkiem: https://pomagam.pl/6t79f4