26 kwietnia br. odbyła się – w formule online – ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka „Nadążyć za prawem karnym”, zorganizowana przez Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW z inicjatywy osób studiujących i przygotowujących rozprawy doktorskie. Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. prof. St. Batawii. Celem tej oddolnej inicjatywy była pogłębiona refleksja nad dynamicznymi zmianami w obrębie szeroko pojętego systemu prawa karnego – szczególnie w zakresie najnowszych zmian w Kodeksie karnym i Kodeksie karnym wykonawczym.

Konferencję rozpoczął wykład otwierający prof. dr hab. Krzysztof Krajewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego referent zarysował trendy w polityce karnej na przestrzeni ostatnich lat, dając tym samym wstęp do dalszych, pogłębionych rozważań. Wystąpienia w trzech panelach przedstawiło 16 osób z 7 ośrodków naukowych w Polsce. Pierwszy z paneli dotyczył ogólnych zmian w założeniach prawa karnego i poruszał takie zagadnienia, jak populizm penalny, sędziowski wymiar kary czy cele karania. Drugi panel stanowił refleksję dotyczącą części szczególnej prawa karnego, w tym zmian w zakresie odpowiedzialności karnej nieletnich, przedawnienia karalności, zmian dotyczących przestępstw z nienawiści i zlecenia zabójstwa. Ostatni z paneli dotyczył zmian w zakresie prawa karnego wykonawczego i koncentrował się wokół sytuacji osób pozbawionych wolności – tymczasowo aresztowanych i skazanych oraz alternatywy dla kary pozbawienia wolności – czyli systemu dozoru elektronicznego.

Każdy z paneli wywołał interesującą dyskusję pomiędzy osobami, które wygłosiły swoje referaty, a pozostałymi uczestnikami konferencji.