Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Profesor Barbary Kowalskiej-Ehrlich (1939-2023)

wybitnej znawczyni prawa i polityki penitencjarnej, a w szczególności prawa nieletnich i praw dzieci, związanej z Instytutem Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego od 50 lat, wieloletniej kierownik Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej, oddanej pracy dydaktycznej ze studentami, koleżeńskiej, służącej zawsze radą i pomocą.

Spoczywaj w Pokoju!

Dyrekcja, Rada Naukowa, pracownicy i studenci
Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji
Uniwersytetu Warszawskiego

W pamięci pozostanie nam jako zawsze uśmiechnięta i każdemu życzliwa, wyrozumiała i przyjacielska.

Swoją działalność naukową i dydaktyczną związała z Uniwersytetem Warszawskim, chociaż studia prawnicze ukończyła w 1962 r. w mieście rodzinnym – na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Zaraz potem wyjechała do Warszawy, gdzie w 1965 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Katedrze prof. Stanisława Walczaka, pod opieką którego przygotowała rozprawę pt. Warunkowe zwolnienie nieletnich z zakładów poprawczych i na jej podstawie uzyskała w 1971 r. stopień doktora. W 1973 r. wraz z prof. Walczakiem dołączyła do zespołu tworzącego interdyscyplinarny Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Pozostała mu wierna do przejścia w 2018 r. na emeryturę.

Głównym przedmiotem badań Profesor Kowalskiej Ehrlich była młodzież niedostosowana społecznie, zdemoralizowana i popełniająca czyny karalne. Tej tematyce poświeciła rozprawę habilitacyjną pt. Młodzież nieprzystosowana społecznie a prawo (Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1988).

Jako ekspertka wielokrotnie uczestniczyła w pracach nad tworzeniem systemu resocjalizacji nieletnich. Miała swój udział w powstaniu w 1982 r. ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przygotowywała ekspertyzy i opinie prawne oraz komentarze do regulacji dotyczących praw dziecka i postępowania w sprawach nieletnich, w tym Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Pozostawiła liczne publikacje naukowe z tego obszaru, które są efektem studiów interdyscyplinarnych porównawczych i historycznych.

Tradycją Zakładu były spotkania najbliższych współpracowników w warunkach domowych. Rokrocznie w imieniny Barbary spotykaliśmy się u Pani Profesor. W ostatnich latach choroby oraz pandemia skutecznie przerwały tę piękną tradycję… Pozostały telefony. W grudniu 2022 r. planowaliśmy spotkanie na wiosnę.

Na początku roku 2023 telefon przestał odpowiadać…

Nagły udar odebrał siły i zdrowie.

Profesor Barbara Kowalska-Ehrlich zmarła 30 maja 2023 r. w Poznaniu. Tam też spoczęła w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Junikowo 2 (R-AZ-2-L-08).

Przyjaciele i współpracownicy z Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej.