Z przyjemnością i ogromną dumą informujemy, że w semestrze zimowym Instytut Profilaktyki Społecznej i  Resocjalizacji gości Panią Profesor Katarzynę Celińską z John Jay College of Criminal Justice – City University of New York (Department of Law, Police Science & Criminal Justice  Administration).

Pani Profesor przyjechała do nas jako wykładowca wizytujący dzięki Programowi zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER, ścieżka 3.5.

Pani Profesor Katarzyna Celińska ma wykształcenie zarówno prawnicze, jak i  socjologiczne, a w swojej działalności dydaktycznej oraz badawczej koncentruje się na zagadnieniach z obszaru kryminologii, polityki kryminalnej oraz wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Pani Profesor jest także aktywną badaczką naukową (ośrodki, w których realizowała badania obejmują przede wszystkim amerykańskie zakłady karne: Utah State Prison w Salt Lake City,  Central Utah Correctional Facility w Gunnison,  Cook County Jail w Chicago, Edna Mahan Correctional Facility for Women w New Jersey), a realizowane przez nią badania dotykają zagadnień niezwykle istotnych dla kryminologii, w tym najnowszych osadzonych w nurcie kryminologii feministycznej i gender-based. Od wielu lat Pani Profesor Katarzyna Celińska zajmuje się także ewaluacją programów z zakresu prewencji przestępczości, w tym Functional Family Therapy.

W Instytucie Pani Profesor prowadzi na studiach dziennych oraz zaocznych fakultet B2+ “Imprisonment in the United States – theory, research and practice”, w ramach którego studenci będą mogli zapoznać się z wynikami aktualnych badań naukowych dotyczących problemu masowego uwięzienia w Stanach Zjednoczonych, teoriami tłumaczącymi to zjawisko oraz wybranymi problemami polityki publicznych, które aktualizują się w związku z ekstremalnie wysokim współczynnikiem prizonizacji, notowanym właśnie w Stanach Zjednocznych.

Studenci kryminologii będą mieli okazję spotkać Panią Profesor także podczas zajęć z przedmiotu „Kryminologia stosowana”, w ramach których Pani Profesor przedstawi dwa wykłady: “Violence prevention programs in the United States” oraz  “The juvenile justice system in the United States: Parens patriae or punishment?”

Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na zajęcia lub konsultacje z Panią Profesor (dyżur odbywa się we wtorki, w godz. 13:30-15:30, w Sali nr 15).

Pani Profesor życzymy owocnej pracy i udanego pobytu w naszym Instytucie!

American criminology has come to Warsaw!

We are pleased and very proud to announce that Professor Katarzyna Celińska from John Jay College of Criminal Justice – City University of New York (Department of Law, Police Science & Criminal Justice Administration) works at the Institute of Social Prevention and Rehabilitation in the winter semester.

Professor Celińska came to Poland as a visiting professor thanks to the University of Warsaw Integrated Development Programme, co-financed from the European Social Fund under the Operational Programme Knowledge Education Development, path 3.5

Professor Katarzyna Celińska is a lawyer and sociologist, and in her teaching and research activities she focuses on issues in the area of ​​criminology, criminal policy and criminal justice.

Prof. Celińska is also an active researcher (she conducted research in various institutions, including American prisons: Utah State Prison in Salt Lake City, Central Utah Correctional Facility in Gunnison, Cook County Jail in Chicago, Edna Mahan Correctional Facility for Women in New Jersey), and her research concerns issues extremely important for criminology, including feminist criminology. Professor Katarzyna Celińska is also an experienced expert in the evaluation of crime prevention programs, including Functional Family Therapy.

At our Institute, the Professor conducts  B2 + elective course entitled „Imprisonment in the United States – theory, research and practice”. During this course, students will learn the results of current research on the problem of mass imprisonment in the United States,  theories explaining this phenomenon, and will discuss selected public policy problems related to the extremely high incarceration rate recorded in the United States.

Classes are held in full-time and part-time (extramural) studies.

Criminology students will have the opportunity to meet Professor Celińska also during the „Applied Criminology” course. During these classes, Professor Celińska will present two lectures: „Violence prevention programs in the United States” and „The juvenile justice system in the United States: Parens patriae or punishment?”

Lectures will be held both in full-time and part-time (extramural) studies

All interested persons are invited to classes or consultations with Prof. Celińska (consultations are possible on Tuesdays, from 13:30 to 15:30, room no. 15). Professor Katarzyna Celińska, we wish you fruitful work and a pleasant stay at our Institute and in Poland!