W dniu 24 marca 2025 r. w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW odbyło się III Seminarium Naukowe z cyklu „Debaty o resocjalizacji”, zorganizowane przez Zakład Pedagogiki Resocjalizacyjnej IPSIR UW.
Celem debat jest wymiana poglądów, w oparciu o wystąpienie zaproszonego eksperta na temat działalności profilaktycznej i resocjalizacyjnej na podstawie danych empirycznych, dobrych praktyk oraz ewaluacji.
Seminarium otworzył dr hab. Bohdan Skrzypczak – Dyrektor Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, a w imieniu organizatora seminarium uczestników powitała dr Elżbieta Bielecka- kierowniczka Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej IPSIR UW. Następnie słowo wstępne wygłosił prof. Lesław Pytka – wieloletni pracownik i kierownik Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej IPSIR UW.
W referacie zatytułowanym pt. Szacowanie ryzyka w pracy kuratora sądowego: stan obecny i perspektywy rozwoju, dr Bartłomiej Skowroński z Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej IPSiR UW, zaprezentował wyniki badań własnych na temat trafności prognostycznej procedury szacowania ryzyka wobec osób oddanych pod dozór kuratora sądowego.
Po prelekcji rozpoczęła się dyskusja z udziałem zaproszonych gości, która stała się okazją do wymiany cennych uwag i wniosków na temat kurateli sądowej.
W debacie uczestniczyli m.in. prof. Lesław Pytka, prof. Irena Pospiszyl, prof. Kazimierz Poszpiszyl, prof. Andrzej Bałandynowicz, dr hab. Andrzej Rejzner, dr hab. Tamara Zacharuk, dr hab. Sławomir Sobczak, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, m.in. Dariusz Rumiński (główny specjalista,Wydział Kurateli, Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji przy Ministerstwie Sprawiedliwości), kuratorzy sądowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy i studenci IPSIR UW.