Dr hab. Aneta Ostaszewska wraz zespołem badawczym z Uniwersytetu Warszawskiego (dr hab. Magdalena Arczewska, dr Marta Pietrusińska i dr Karolina Lignar-Paczocha) w partnerstwie z Uniwersytetem w Mediolanie zdobyła grant na realizację projektu badawczego „Kobiety na uniwersytetach i pandemia Covid-19. Badania porównawcze na temat pracy kobiet” (Women at the universities and the Covid-19 pandemic. Comparative research on women’s work).

Projekt jest poświęcony zjawisku „feminizacji pandemii”, konsekwencjom pandemii w obszarze pracy kobiet, zarówno zawodowej, jak i pracy opiekuńczej oraz prac domowych. Celem projektu jest uchwycenie aktualnych wyzwań, przed którymi stoją różne grupy kobiet związane naukowo i zawodowo z uniwersytetem. Interesuje nas, jak pandemia wpływa na sytuację życiową i zawodową kobiet na uniwersytecie: badaczek i wykładowczyń, doktorantek, pracownic administracji, bibliotek i obsługi (technicznej i gospodarczej oraz personelu pomocniczego). Na projekt składają się trzy etapy: ankieta internetowa, wywiady indywidualne oraz grupy eksperckie (online). Zebrane dane pomogą wskazać obszary pracy kobiet, które wymagają nie tylko refleksji socjologicznej, ale także działań z zakresu prawa pracy w świecie post-covidowym. W związku z tym rezultatem projektu będą m.in. rekomendacje na temat organizacji pracy na uczelni.

Projekt realizowany jest przez Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego w partnerstwie z Uniwersytetem w Mediolanie. Czas trwania projektu: wrzesień 2021 – sierpień 2022 r.

Osoby zainteresowane projektem, zarówno udziałem w badaniach, jak i wsparciem zespołu projektowego mogą kontaktować się z Kierowniczką projektu, dr hab. Anetą Ostaszewską: a.ostaszewska@uw.edu.pl

Gratulacje!!!