dr Barbara Błońska i dr Katarzyna Witkowska-Rozpara były uczestniczkami Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez European Society for Empirical Legal Studies (ESELS) we współpracy z Université Toulouse Capitole – jeden z najstarszych uniwersytetów świata, którego początki sięgają utworzonego w 1229 roku Wydziału Prawa Kanonicznego. Uniwersytet ten posiada ponad 800-letnią tradycję kształcenia w obszarze nauk społecznych i jest jedną z dwóch francuskich placówek z zakresu szkolnictwa wyższego, które znalazły się w pierwszej setce Rankingu Szanghajskiego w obszarze ekonomia/biznes.
European Society for Empirical Legal Studies jest międzynarodowym stowarzyszeniem naukowym, zrzeszającym osoby oraz organizacje zaangażowane w aktywnie prowadzenie badań nad tworzeniem, funkcjonowaniem oraz oddziaływaniem prawa (empirical legal studies – ELS).
Tegoroczna konferencja zgromadziła uczestniczki i uczestników z całego świata – w tym z Holandii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Finlandii, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych, czy Brazylii. Wśród poruszanych tematów szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z możliwością wykorzystania AI, w tym modeli LLM w obszarze empirical legal studies i wyzwań związanych ze stosowaniem tego rodzaju narzędzi.
Na konferencji reprezentatki IPSiR-u, a zarazem członkinie ESELS poruszyły problematykę przestępstw z nienawiści, w tym potrzeby harmonizacji prawa UE w zakresie kryminalizacji zachowań motywowanych nienawiścią.
Gratulujemy!