Za nami debata diagnostyczna praktyków mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami, której organizatorem był IPSiR z partnerami społecznymi. Wydarzenie objął patronatem honorowym Rzecznik Praw Obywatelskich. Partnerzy społeczni IPSiRu to inicjatywa społeczna „Nasz Rzecznik”, ruch społeczny „Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją” oraz Porozumienie Autyzm Polska.

Debatę otworzyli dr hab. Aneta Gawkowska, prof. ucz., Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz dr hab. Bohdan Skrzypczak, Dyrektor Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.
W otwarciu uczestniczyli również przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warszawskiego.

W części badawczej wydarzenia w ośmiu równoległych grupach fokusowych, trwających po cztery godziny, wzięło udział 70 praktyków z całej Polski, prowadzących różne formy mieszkalnictwa wspomaganego: rodzinne domy pomocy, ustawowe mieszkania wspomagane, mieszkania wspomagane z projektów unijnych, centra opiekuńczo-mieszkalne, wspomagane społeczności mieszkaniowe, komercyjne domy opieki, a także domy pomocy społecznej. 

Pierwsze wnioski z dyskusji grupowych zostały przedstawione przez moderatorów w drugim dniu debaty i wywołały żywą dyskusję. Przed nami opracowanie wyników i przedstawienie raportu, który ma być podstawą do dalszych działań w ramach społecznej inicjatywy na rzecz ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Nagranie z otwarcia debaty

Nagranie z drugiego dnia debaty

Fotogaleria