W dniu 23 października 2023 r. odbyła się sesja naukowo-edukacyjna pt. Praktycy, edukatorzy, nauczyciele – jak uczyć o Korczaku i Korczakiem?, której współorganizatorem razem z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym nr 4 w Warszawie był Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.

Podjęta inicjatywa zgromadziła blisko 50 osób, głównie nauczycieli, pedagogów z warszawskich szkół. W konferencji wzięli również udział nasi studenci. Gości przywitał w imieniu Dyrektora IPSIR dr Paweł Kobes, który także wygłosił wykład otwarcia pt. Prawa dziecka prawami człowieka.

Po sesji plenarnej odbyły się trzy równoległe warsztaty tematyczne: 1. sesja: Wyrzuceni w system, czyli obcokrajowcy w polskiej szkole – historia pewnej Nepalki, 2 sesja: Jak sztuka i twórczość przywracają podmiotowość w procesach edukacyjnych, 3 sesja: Korczakowskie inspiracje – koncepcja i realizacja projektu edukacji kulturalnej „Świat książką malowany”.

Z uwagi na to, że inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, w planach mamy realizację podobnego przedsięwzięcia wspólnie z MOW nr 4 w Warszawie w roku 2024.